Bacak Germe
Yaşın ilerlemesi ve yüksek miktarda kilo vermenin sonucu olarak çoğu kadının özellikle bacak iç yüzünde gevşeme ve sarkmalar ortaya çıkabilir.

Bacak Germe (Thigh Lift)

Yaşın ilerlemesi ve yüksek miktarda kilo vermenin sonucu olarak çoğu kadının özellikle bacak iç yüzünde gevşeme ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Özellikle de etek giyildiğinde yürüyüş esnasında bacak iç yüzlerinin birbirine sürtünmesiyle terleme ve pişiklere de neden olabilir. Yol açtığı bu gibi sıkıntıların yanı sıra, estetik olarak da hoş olmayan bir görünüm oluşturan bacak iç yüzündeki bu gevşemeler, bacak germe ameliyatları ile düzeltilmesidir.

Ameliyat

Bacak estetiği ameliyatı, tam donanımlı bir hastanede yapılır. Bacak germe estetiği, genel anestezi gerektirir ve ortalama 2 saat kadar sürer. Hastanede 1 gün kalmak yeterli olur. Bacak germe operasyonunda kasık çizgisi üzerinden bacak iç yüzüne doğru fazlalık olan bir miktar deri çıkarılır, bacak iç yüzünün derisi yukarıya doğru gerdirilerek kasık çizgisi üzerinde tekrar dikilir. Böylece hem fazlalık olan yağlar çıkarılmış olur, hem de derinin gerginliği sağlanmış olur. Bazı hastalarda bacak germe estetiği ile birlikte, liposuction işlemini de kombine etmek mümkün olabilir.

Kimler Bu Ameliyat İçin Uygundur

Kilo alıp verme, güneş ve yaşlanma gibi etkenler sonucunda, özellikle uyluğun iç kısmında ve kalça kısmında, dokularda gevşeme ve sarkma oluşmuş herkes için uygudur.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek derecede ağrı hissetmezsiniz. Ağrı kesici ilaçlar ile hissedeceğiniz hafif ağrı da sizi rahatsız etmeyecek derecede olur. Aynı gün ayağa kalkabilirsiniz. Bacak germe ameliyatının ardından bacak iç yüzünde şişlik ve morarma olabilir. Oluşan şişlik ve morarmaların tamamen düzelmesi birkaç hafta sürebilir. Operasyondan 2-3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek hale gelirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapmanız mümkündür. İyileşme dönemi kişiden kişiye oldukça değişir, yaklaşık 7-10 gün içinde tam olarak iyileşmeniz mümkün olur. İş hayatınıza

dönmeniz de yaklaşık 5-7 gün kadar zaman alır.

Güç gerektiren işler ve sportif hareketlere ise 4 hafta sonra başlayabilirsiniz. Estetik bacak germe ameliyatı erken dönemde iz bırakıcı nitelikte bir ameliyat olmasına rağmen izler zamanla silikleşmektedir ve bacak germe estetiği ameliyatının sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

Komplikasyonlar

Bu ameliyattan sonra hastanın sigara içmesi her türlü komplikasyon riskini büyük ölçüde arttırır. Bu tür ameliyatlarda yara izlerinin genişleme ve kötü görünüm verme riski her zaman mevcuttur. Yara iyileşmesi ve buna bağlı yara izinin azlığı ve çokluğu hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

Ameliyatın Özeti

 • Anestezi şekli: Genel ya da Lokal
 • Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastanede ve ameliyathanede.
 • Ameliyat süresi: 2 saat.
 • Hastanede yatış süresi: 1 gün.
 • Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: 2-3 gün hafif ağrılı. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
 • Şişme, morarma: Nadir
 • Pansuman: 2–3 günde tamamen çıkarılıyor.
 • Dikişler: Alınacak dikiş yoktur.
 • Ne zaman işe dönülebilir: 7-10 gün
 • Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 5 hafta sonra ağır sporlar.
 • Son şekil: 2-3 ay
Online Randevu
Op. Dr. Serhat Tuncer
Op. Dr. Serhat Tuncer
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Op. Dr. Serhat Tuncer
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
11:31