Liposuction
Liposuction karın, kalça, göğüs, uyluk, sırt, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki dirençli yağ dokularını çıkarmak amacıyla yapılan...

Liposuction (yağ aldırma) Nedir?

Liposuction (yağ aldırma), karın, kalça, göğüs, uyluk, sırt, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki dirençli yağ dokularını çıkarmak amacıyla yapılan, vakum yöntemi ile emme ve kanüller aracılığı ile deri altından çekme prosedürüne dayalı cerrahi bir işlemdir. Lipoplasti ve vücut şekillendirme olarak da bilinen Liposuction (yağ aldırma); düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına rağmen belli bölgelerde depolanan inatçı yağ dokularından kişiyi kurtarmak ve ayrıca bu alanları şekillendirmek (konturlamak) amacıyla yapılır. 

Liposuction tipik olarak genel bir kilo verme yöntemi veya zayıflama alternatifi olarak kabul edilmez. Aşırı kilolu kişiler için liposuction ancak, ideal kilo aralığına ulaşıldıktan sonra tercih edilebilecek bir adımdır. 

Kilo alımında, yağ hücrelerinin boyutu ve hacmi artar. Buna karşılık, liposuction belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Çıkarılan yağ miktarı, bölgenin görünümüne ve yağ hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri -kilonun sabit kalması kaydıyla- genellikle kalıcıdır. 

Çene Estetiği

Liposuction Teknikleri;

Ultrasonic Liposuction

Yağları almadan önce özel bir kanül ameliyat bölgesinde dolaştırılıyor yaydığı ultrasonik titreşimler ile yağlar yumuşatılıyor. Daha sonra liposuction işlemi her zamanki gibi yapılır.

Islak Teknik (tumescent / tümesan)

Ameliyata başlamadan önce küçük kesiklerden deri altına  adrenalin ve lidocain ihtiva eden özel bir sıvı enjekte edilerek yağlar parçalanır. Daha sonra liposuction işlemi her zamanki gibi yapılır.

Liposuction Ameliyatı Öncesi

Liposuction ameliyatı mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Liposuction ameliyatı öncesi doktorunuz ile yapacağınız görüşmede, doktorunuz sizin şikayet ve ameliyattan beklentilerinizi dinleyecek ve sizin için en uygun olan ameliyat yöntemini belirleyecektir. Detaylı bir muayene ve ameliyata ilişkin rutin tetkikler yine liposuction ameliyatı öncesi doktorunuzca yapılacaktır. Kullanılan ilaçlar ve varsa ilaç alerjilerinin ameliyata engel olup olmayacağını öğrenmek için kişi mutlaka bu bilgileri liposuction ameliyatı öncesi doktoruyla paylaşılması gerekir. 

Liposuction ameliyatı öncesi; kan sulandırıcı ilaç ve besin maddeleri en az 1 hafta evvelinden bırakılmalı; iyileşme sürecine negatif etkisi ile bilinen içki ve sigara alışkanlığı sonlandırılmalı, doktorunuzca önerilecek beslenme modeline geçiş sağlanmalıdır. Liposuction ameliyatı öncesi son tetkikte doktorunuz ölçüm yapacağı için tetkikten sonra aşırı kilo kaybı ya da aşırı kilo alımına neden olacak her türlü hareketten kaçınmak önemlidir. 

Liposuction ameliyatı öncesi, operasyon günü, liposuction yapılacak alanlar dikkatlice belirlenip-işaretlenir. Ameliyat sırasında alınacak anestezi miktarı kişinin yaşı, sağlık durumu ve çıkarılması planlanan yağın miktarına bağlı olarak belirlenir. Ayrıca ameliyatın tek mi yoksa kombine birkaç operasyonu içerip içermediğine de bağlı olarak anestezi oranı ve ameliyatın süresi değişiklik gösterecektir. 

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction ameliyatı sonrası, 1 gece hastanede yatış verilir. Ameliyatın ardından liposuction yapılan bölgeye baskı uygulayacak korse ve benzeri özel baskılı kıyafetler giydirilir. Korse uygulamasındaki amaç; çekilen yağ dokusu ile boşalan bölgenin deri ile birleşmesini sağlamak ve şişlik-morarma oluşumunu hafifletmektir. 

Liposuction ameliyatı anestezi altında yapıldığı için operasyon sırasında ağrı-acı hissi olmaz. Ancak liposuction ameliyatı sonrası ilk bir kaç gün hafif ve orta dereceli ağrı oluşumu ve rahatsızlık hissi oluşması normaldir. Bu süreci kolay geçirebilmeniz için ağrı önleyici ilaçlar verecektir. 

Liposuction ameliyatı sonrası ilk gün kan dolaşımının sağlanması ve şişkinliklerin azaltılması amacıyla kişi yürütülür. Morarma, ödem ve şişlik gibi etkiler ortalama 2 haftanın sonunda ortadan kalkar. 

Liposuction ameliyatı sonrası 5-7 gün sonunda kişi çalışma hayatına ve günlük aktivitelerine geri dönebilir, öncesi istirahat süreci olarak değerlendirilmeli ve doktorun öngördüğü istirahat programı mutlaka uygulanmalıdır. 

Hafif tempolu yürüyüş ve hafif egzersiz programına başlamak için 2 hafta beklenmesi önerilmektedir. Ancak koşma, tenis, aerobik gibi yoğun aktiviteler için 3-6 hafta beklenmesi önemlidir. Bu süreçte şişkinlikler geçecek ve dokular da oturacaktır. 

Liposuction ameliyatı sonrası, beslenme programı diyetisyeninizce hazırlanacak ve beslenme modelinize ek olarak bir egzersiz programı da belirlenecektir. Ameliyat sonrası kilo almamak için bu programların iyileşme sürecinizle uyumlu şekilde uygulanması ameliyat beklentisi ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Liposuction ameliyatı sonrası, vücut ödeminin azalması ile birlikte (ortalama 6 haftanın sonunda) vücut konturlarınızın şekli belirginleşmeye ve ameliyatın sonuçları kendini yavaş yavaş göstermeye başlayacaktır. Tam sonuçların alınması Liposuction ameliyatı sonrası altıncı ay ile birlikte olur. 

Liposuction / Lipo / Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları 2020

Liposuction/Lipo/Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları; çıkarılması planlanan yağ oranı, belirlenecek ameliyat türü, işlemin yapılacağı bölge ya da bölgeler, seçilecek anestezi türü, işlemi gerçekleştirecek doktor gibi faktörlere göre değişiklik gösterir.

Kimler Bu Ameliyat İçin Uygundur? Kimlere yapılabilir?

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı; 18 yaş üzeri sağlık sorunu olmayan, özel durumu bulunmayan kadın-erkek herkese yapılabilir. Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı bir zayıflama-kilo verdirme ameliyatı değildir. Bu nedenle Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı, kilosu normalin biraz üzerinde, sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapmasına rağmen bölgesel yağ yakımında başarılı olamamış, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip kişilere uygulanır. 

Şeker hastaları, kalp-damar problemi olan hastalar, kanser tanısı konmuş ya da obezite sorununa sahip kişiler için Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı risklidir, yapılamaz. Ayrıca hamilelik planlaması içinde olan, hamile ve emziren annelere de liposuction ameliyatı yapılmaz. 

Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatına bağlı olası komplikasyonlar nadirdir. Hemen her ameliyatta oluşabilecek enfeksiyon, emboli ya da anestezi alımına bağlı oluşabilecek risklere ek uygulamaya bağlı olarak da gelişebilecek komplikasyonlar vardır. Bunlar; 

  • Kontur Düzensizlikleri; yağın düzensiz çıkarılmasına ya da deri gevşemesine bağlı gelişebilir. Zayıf cilt elastikiyeti istenilen konturun elde edilememesine neden olabilir. 
  • Çukurlu Deri Görünümü, Çukur Gelişimi; Özellikle selülitli alanlarda lokalize yağ birikimlerinin fazla olması, bu bölgelerde düzeltmenin sınırlı şekilde yapılabilmesine bağlı olarak pürüzsüz deri yüzeyi elde edilememesine sebebiyet verebilir. 
  • Simetri Sorunu… Bir bölgeden diğer bölgede olduğundan fazla ya da az yağ çıkarılmasına bağlı gelişir. 
  • Bazı cilt tiplerinde lekelenme sorunu yaşanabilir. 

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı, yapılacak ameliyatın kapsamı ve çıkarılacak yağ oranına göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Liposuction ameliyatından önce, yağ çıkarılması planlanan alanlar işaretlenir. Belirlenmiş alanlarda kanüllerin gireceği 3-4 mm boyunda kesiler açılır. Yağ parçalamasında kullanılacak yöntem seçilen liposuction ameliyatı yöntemine göre farklılıklar içerir. Temel prensip yağın kanüller aracılığı ile vücuttan çıkarılması esasına dayanır. Liposuction yani yağın çıkarılması işleminin tamamlanmasının ardından kesiler ince bir dikiş ile kapatılır. Ameliyat sonrası teknik ne olursa olsun mutlaka korse giydirilir. 

Sigorta Yağ Aldırmayı Kapsıyor mu?

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatları, estetik cerrahi kapsamında yapılan ameliyatlardır. Bu nedenle SGK yağ aldırma ameliyatını kapsam dışında tutar. 

Karın Germe ile Aynı Anda Liposuction Alabilir miyim?

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı birçok farklı estetik operasyonla birlikte yapılabilir. Bunlardan biri de karın germe ameliyatıdır. Karın germe ile aynı anda yapılacak Liposuction ameliyatı ile  karın ön duvarı, bel ve yan kısımlarda yer alan yağlar liposuction ile alınırken, karın bölgesinde yer alan deri ve fazlalıklar da karın germe ameliyatı ile ortadan kaldırılır. 

Ameliyatın Özeti

Liposuction ameliyatı, vücudun belli bölgelerindeki inatçı yağ dokusunun ince kanüller aracılığı çekilerek vücuttan tahliye edilmesi prosedürüne bağlı işlemler bütünür. Ameliyatın tekniği ve uygulamanın süresi vücutta bulunan yağ oranına ve yağın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Yağ aldırma ameliyatı öncesi, ameliyatın kapsamına göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Hangi teknikte yapılırsa yapılsın ameliyat sonrası mutlaka bandaj, korse ve benzeri özel baskılı kıyafetler giydirilir.

Online Randevu
Op. Dr. Serhat Tuncer
Op. Dr. Serhat Tuncer
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Op. Dr. Serhat Tuncer
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
10:54