Liposuction

YAĞ ALMA AMELİYATI (Liposuction)

Liposuction ,kalem kalınlığında içi boş borucuklar (kanüller) ile deri altındaki yağ dokusunun emilmesidir. Kanüller deriye birkaç milimetrelik kesiklerden sokulduğu için iz neredeyse hiç kalmamaktadır.

AMELİYAT:

Bu ameliyatta asıl amaç yağları almaktan çok yağların içinde depolandığı yağ hücrelerini almaktır. Kilo alınırken de yağların nerede depolanacağı o bölgedeki yağ hücresi sayısına bağlıdır.Dolayısıyla bölgedeki yağ hücresi sayısı azaldığında aynı bölgenin tekrar kilo alması ihtimali azaltılmış olacaktır. Ameliyat farklı tekniklerle gerçekleştirile bilinir.

ULTRASONİC LİPOSUCTİON: Yağları almadan önce özel bir kanül ameliyat bölgesinde dolaştırılıyor yaydığı ultrasonik titreşimler ile yağlar yumuşatılıyor. Daha sonra liposuction işlemi her zamanki gibi yapılır.

ISLAK TEKNİK (TUMESCENT): Ameliyata başlamadan önce küçük kesiklerden deri altına  adrenalin ve lidocain ihtiva eden özel bir sıvı enjekte edilerek yağlar parçalanır. Daha sonra liposuction işlemi her zamanki gibi yapılır.

KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR:

Bu ameliyatta amaç belli yerlerde toplanan ve ne kadar rejim, spor yapılırsa yapılsın verilemeyen yağları almak. En tipik örnek hanımların kalçalarının alt – yanlarında biriken basenler. Yapısal bir yağlanma şekli olan bu basen yağları ne kadar kilo verilirse verilsin erimez. Liposuction bu tür fazlalıkları almak için ideal bir çözüm.Bu ameliyat cildinde çatlak, sarkma gibi problemler olmayanlar için uygundur.

En iyi sonuç alınan hastalar genellikle en fazla bir doğum yapmış, en fazla orta yaşlarda, aşırı kiloları olmayan hanımlar ya da belindeki “simitten” kurtulmak isteyen normale yakın kilolu erkekler.

EN UYGUN BÖLGELER:

• Erkeklerde en uygun bölge bel çevresi, karın ve Boyun altı (gıdı).

• Kadınlarda yine karın ve bel, kalçalar, basenler, diz içleri ve bacakların iç ve üst kısımları, ayak bilekleri, yine boyun altı (gıdı), kol altları, sırt.

Amaç kasları ortaya çıkarmaktır. Deri altı yağ dokusu inceldikçe orta hatta duran ve “baklava baklava” gözüken kasları ortaya çıkarmak mümkün.

Rejim ile kilo veriyorsanız bu ameliyatı kilo vermeyi bitirdiğiniz zaman erteleyin.

Anneler için ideal zaman birinci yılın sonudur.

AMELİYAT SONRASI :

Ağrılı bir ameliyat demek doğru olmaz. Hastalar genellikle ilk 3–4 gün bir sızı hissederler ve oturup kalkarken bir ağrı duyarlar. Ameliyattan sonra en az 2 gün istirahat şart. Bu dönemde çok fazla ayakta durmanız istenmiyor. Çok ayakta kalırsanız deri altında sıvı birikebilir ve bu iyileşmenizi geciktirir.

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilirsiniz. İşinize 4 gün sonra dönebilirsiniz. Ağrı için ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici ameliyat sonrası yeterli olacaktır. Bu ameliyat sonrasında ciddi bir morarma ya da ve şişlik beklenmez.

Ameliyat sonrası doktorunuz korsenizi ameliyathanede giydirecektir. Korse genellikle 2. günde çıkarılır ve ilk pansumandan sonra yıkanmaya başlayabilirsiniz. Her seferinde korsenizi çıkaracak, duşunuz alacak ve en geç 5 dakika sonra yeniden giyeceksiniz. Korsenizi gece gündüz ilk üç hafta takmanız gerekiyor.

İlk defa korsenizi çıkardığınızda cildinizi morarmış ve sarkmış göreceksiniz. Sakın endişe etmeyin. Morluklar, eğer varsa, bir haftada geçer ve cildiniz bir kaç haftada esnekliğin kazanarak yeni şekle adapte olur.

İlk şişlikler ile bir kaç hafta hem daha ağır hem daha geniş bedenli olabilirsiniz. İlk ayın sonunda inceldiğinizi ve hafiflediğinizi göreceksiniz.

Yağ alınan bölgelerde his kaybınız mutlaka olacaktır. Bunlar büyük oranda ilk aylarda, bazıları 9. ay civarında geçecek. His kayıplarının kalıcı olması çok nadir olur.

Gerekli demek doğru olmaz ama ameliyat öncesi ve sonrası lenf drenajını hızlandıran “endomoloji” tedavileri, örneğin lenf drenaj masajı ya da LPG çok faydalı oluyor. Hastaların ameliyat sonrası kendi kendilerine bir masaj yapmaları bile alınan sonuçları ve iyileşme hızını etkiliyor.

KOMPLİKASYONLAR:

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat için de korkulan komplikasyonların başında, kanama ve enfeksiyon var.Ameliyattan sonra beşinci gün civarında oluşan kızarıklık, ateş ve şişlik enfeksiyon habercisi olabilir.

Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Her ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

Ameliyatta kullanılan ilaçlarının dozlarının da iyi hesaplanması gerekiyor. Tumesan sıvısı yüksek miktarda lokal anestetikler içerdiği için belli doz miktarlarına çok dikkat edilmesi gerekli. Doz aşımında bazı nörolojik bulgular ortaya çıkabilir.

Amboli de, her ne kadar düşük bir olasılık olduğunu yukarıda uzun uzun anlattıysam da ihtimal dahilindedir.

Asimetri ve yüzeyde oluşabilecek düzensizlikler ve eğrilikler bu ameliyattan sonra karşılaşılabileceğiniz sorunlar arasındadır.

AMELİYATIN ÖZETİ:

Anestezi şekli: Lokal ya da genel anestezi.

Ameliyat öncesi hazırlık: İdeal olan 10 seans kadar lenf drenaj masajı, ya da endomoloji

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi:  Alınacak miktara bağlı, 1-6 saat.

Hastanede yatış süresi: Genellikle gerekli değil.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: 4 gün hafif ağrı. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, hafif – orta derecede.

Pansuman: İkinci gün tamamen çıkarılıyor ve yıkanabiliyorsunuz.

Korse: 3 hafta.

Dikişler: 1 hafta sonra

Ne zaman işe dönülebilir: Genellikle 4. gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra koşuya ve diğer sporlara başlanabilir. Ağır sporlar için 6 hafta beklemek gerekiyor.

Son şekil: Ameliyat sonrasında oluşan sertlikler ve şişliklerin büyük kısmı 2. ayda azalır. Ama tam sonucun alınması 6 -9 ay civarında olur.

analipo1
analipo3
analipo5
analipo7
analipo9
analipo11
analipo13
analipo15
analipo17
analipo19
analipo21
analipo23
analipo25
analipo27
analipo29
analipo2
analipo4
analipo6
analipo8
analipo10
analipo12
analipo14
analipo16
analipo18
analipo20
analipo22
analipo24
analipo26
analipo28