Karın Germe

KARIN GERME AMELİYATI (Abdominoplasty)

Her hamilelik karın bölgesini deforme eder. Göbek estetiği de bozulur. Karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu da gevşer ve karın duvarı öne doğru çıkarak ve şişkinlik oluşturur.

KARIN ESTETİĞİ VE KARIN GERME AMELİYATI

Karın germe ameliyatı hamilelik sonrasında kendi başınıza düzeltmenizin neredeyse imkânsız olduğu bütün bu sorunların hepsini bir seferde çözebilecek tek uygulamadır. Bu ameliyat karnınızdaki çatlak derileri yok edebilir, hem fazla yağlarınızı giderir hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur.Göbek deliğinizin üzerinde kalan çatlakların büyük kısmı bu ameliyat ile giderilemez. Ama bu çatlaklar gerginleşerek çok daha az belirgin hale gelirler. Bu ameliyat bikininizin içerisinde kalacak olsa da sezaryen izinin iki katı uzunlukta bir iz bırakır.

AMELİYAT:

Bu ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru bir hat üzerinden göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri alınır. Göbek deliği yukarısında kalan deri gerilerek aşağıya indirilir. Göbek deliği de yeniden oluşturulur. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da liposuction ile alınabilinir.

Gevşemiş karın kasları sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturulurlar. Bunun için fıtık ameliyatlarında kullanılana benzer bir dikiş tekniği kullanılıyor ve gevşek karın ön duvarı kasları kendi üzerine katlanarak hem daraltılır hem de sağlamlaştırılır.

KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR:

Anneler için ideal zaman birinci yılın sonudur. Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmez. Ancak yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğru olacaktır. Eğer çatlakların sebebi hamilelik değil kilo alıp verme ise tedaviyi kilo verme sürecinin sonunda yapmakta fayda vardır.

KOMPLİKASYONLAR:

Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır.Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı neredeyse yoktur. Kanama dikişlerin altında kan birikmesi (hematom) şeklinde olabilir. Ameliyattan sonraki beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Bu tip komplikasyonların ihtimali oldukça düşüktür.

Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Bu bir germe ameliyatı olduğu için deri katmanlarına yük biner ve derinin dolaşımı bozulabilir. Genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda gözükür. Deri siyah renkli sert bir şekil alır ve uzun süre pansuman yapılması gerekebilir. Aynı deri problemi göbek deliğinde de görülebilir.

Ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

 

Asimetri yine bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasında. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir.

Mini karın germe (mini abdominoplasti) nedir?

Sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz, göbek deliğini düzeltmez. Ama yapılan kesik daha küçüktür, iyileşme daha hızlı olur.

AMELİYAT SONRASI :

Ağrılı bir ameliyat demek doğru olur. İlk 3–4 gün ağrılı geçer ve karın bölgesinde gerginlik hissi oluşur.

Ameliyattan sonraki  4 gün  yatak istirahat şarttır. Özellikle ilk günleri cenin pozisyonunda, öne eğik geçirmeniz gerekir. Böylece gerginlik hafifler ve daha rahat edebilirsiniz. Genellikle 7. Günden sonra düz durabilir ve yatabilirsiniz.

Ameliyat sonrası bir gün hastanede yatmanız gerekiyor. Normal hayatınıza  ancak 7 gün sonra dönebilirsiniz. Ağrılarınız için ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır.

AMELİYATIN ÖZETİ:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat öncesi hazırlık: Bağırsak temizliği amacıyla iki gün sulu diyet, bazen müshil. Ameliyattan sonrada bir kaç gün sulu diyet.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 3 saat.

Hastanede yatış süresi: 1 gece.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: İlk 4 gün sadece tuvalet için ayağa kalkılabilir. İlk bir kaç gün hafif ağrı olur. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterlidir.

Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede.

Pansuman: 5 günde tamamen çıkarılıyor.

Korse: 3 hafta boyunca

Dikişler: Alınması gereken dikiş yok.

Ne zaman işe dönülebilir: En erken 7. gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra koşuya ve diğer hafif sporlara başlanabilir. Ağırlık kaldırmak için 5-6 hafta beklemeniz şarttır.

Son şekil: 4-6 ay

anakaringerme1
anakaringerme3
anakaringerme5
anakaringerme7
anakaringerme9
anakaringerme11
anakaringerme13
anakaringerme15
anakaringerme17
anakaringerme2
anakaringerme4
anakaringerme6
anakaringerme8
anakaringerme10
anakaringerme12
anakaringerme14
anakaringerme16