Botoks
Botox® , Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.

Botox® , Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botox® denen toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Botox® halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir. Tıpkı penisilinler ve benzeri mikroskobik canlı ya da mantardan elde edilen ilaçlar gibi bir bakteri toksininin işlenerek ilaç haline sokulmuş formudur. Botox® enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir ancak enjeksiyonsırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Oluşabilecek ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce uygulama bölgesine anestetik özellikte krem sürülebilir. Botox® genel olarak yüz ve boyun çevresindeki kırışıklıkları gidermek için uygulanan etkin bir tedavi yöntemidir.

Yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları yok etmek amacıyla uygulanan bir tedavi metodu olan Botox® kasların çok fazla çalışması sonucu oluşan kırışıklıkların tedavisinde olumlu sonuçlar veren bir tedavidir. Kaş çatma, alın kırıştırma, mimik dediğimiz, gülme, gibi hareketler, sürekli yinelenerek, yüzdeki çizgilerin meydana gelir ve bu çizgiler ilerleyen yaşlarda daha derin bir görünüm alır. Botox® uygulamasıyla ile mimik çizgileri gözle görülebilir bir biçimde giderilebilir, hatta bütün bu çizgiler yok edilebilir. Yüz bölgesinde  altı ay süresince etkisi sürer.

  • Ayak tabanı, avuç içi ve koltuk altında oluşan fazla miktarda terlemenin yok edilmesinde de kullanılabilen  Botox® uygulamaları 6-8 ay boyunca süren tedavi sonunda terlemeyi engeller.
  • Kadınların tercih ettiği bir başka kullanım alanı ise kaş kaldırmadır.
  • Botox® tedavisindeki asıl amaç kırışıklığın oluşmasına neden olan kasın tam bloke edilmesi ya da zayıflatılmasıdır.
  • Botox®’un tek yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde küçük kızarıklıkların oluşmasıdır.
  • Botox® alanında uzman hekimler kontrolünde doğru bir şekilde uygulandığında çok basit ve son derece güvenli bir güzellik yöntemidir.
Online Randevu
Op. Dr. Serhat Tuncer
Op. Dr. Serhat Tuncer
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Op. Dr. Serhat Tuncer
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
09:59