Yüz Germe

Yüz germe ameliyatı, kişiye özgü bir uygulamadır. Her hastanın ihtiyacı farklı olduğu için hasta – hekim ortak çalışma ve kararı neticesinde ameliyata hazırlık yapılır.

Yüz germe ameliyatında ayrı ayrı işlemler yapılsa da yüzü bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Göz ile kaç aralığı, dudak ile burun mesafesi gibi her organın birbirine oranı dikkatli şekilde hesaplanır. Burada etkin kişi doktordur. Hastaya genel anestezi yapılarak ameliyathane süreci başlatılır. Ameliyat için kulağın ön tarafından 3 milimlik bir kesi atılır. Deri altında bulunan yağ, kas, kemik, SMASS dokularına müdahale edilir.  Yağ dokusu yukarı yahut yan vektörel yönlere çekilir. Ardından fazla deri uzaklaştırılır. Son olarak kulak arkasından estetik dikiş atılarak kesi izi gizlenir. Alın bölgesinde ise kesi izi saç derisinin içerisine gizlenir.

Yüz germe veya Ritidektomi (rhytidectomy), yüze daha genç bir görünüm vermek amacıyla yapılan, cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerin genel adıdır. Zaman, çevresel faktörler, yaşam kalitesi, hızlı kilo alıp verme ve daha birçok etkene bağlı olarak yüz bölgesinde sarkma, kırışıklık, yüz kontüründe bozulma gibi bir çok estetik kayıp görülmeye başlar. Yüz Germe prosedürleri ile 50’li yaşlara kadar ameliyatsız 50’li yaşlardan sonra ise ameliyat ile zamanın negatif izlerini hafifletmek hatta yok etmek mümkündür.

Yüz Germe (Face Lift) Ameliyatı Nedir?

Yüz Germe (Face Lift) Ameliyatı, yüzün Smass adı verilen kas, yağ ve sinir dokusundan oluşan yapısının cerrahi yöntemlerle askıya alınmasıdır. Yüz Germe Ameliyatı sırasında yüz ve boyun bölgesi bir bütün olarak ele alınır. Yüzde olduğu gibi boyun bölgesindeki sarkmalar da giderilir. Hem yüz hem de boyun bölgesinde germe sonrası ortaya çıkan deri fazlalığı çıkarılır. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, göz kapağında oluşan sarkma, düşüklük gibi yaşlılık belirtileri düzeltilir. Yüz Germe Ameliyatı, kişinin yüz estetiğini kusursuz hale getirmek için neye ihtiyaç duyuluyor ise o prosedürlerle birleştirilebilir. Eğer ihtiyaç varsa yüz ve boyun bölgesinden liposuction yöntemi ile yağ alınır ve alınan yağ, dolgu malzemesi olarak da kullanılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat genellikle 45 yaş ve üzeri insanların çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabilirler. Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir. Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir.

Yüz Gerdirme Kaç Yaşında Yapılmalı?

Yüz Germe ameliyatı 50 yaş ve üzeri kişiler için uygun bir prosedürdür. 50 yaşından önce yüz germe yöntemlerinden ameliyatsız teknikler uygulanabilmektedir.

Fiziki Muayene ve Tetkikler

Yüz Germe Ameliyatı kişinin ihtiyaçları tespit edilerek her kişiye özel tasarlanır. Öncelikle kişinin yüz anatomisinin değerlendirildiği bir fiziki muayene yapılır. Bu aşamada kişinin istekleri ve bu isteklerin uygulanabilir olup olmadığına bakılır ve öneriler doğrultusunda yüz germe ameliyatı planlanır. Yüz Germe Ameliyatı öncesi kişinin cerrahi operasyona uygunluğu ile ilgili bir dizi tetkik yapılır. Bu tetkikler, herhangi bir cerrahi operasyondan önce uygulanan testler ile tamamen aynıdır. Kişinin kan değerlerine, hormon değerlerine, ameliyata engel bir hastalığının olup olmadığına bakılır. Kişinin ameliyat için uygun aday olduğuna karar verilemsinin ardından hazırlık ve planlama aşamasına geçilir.

Yüz Germe Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatı öncesi, dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında, kanama riskini arttırdığı için aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların (E Vitamini ve benzeri ilaçlar da dahil), gıdaların (sarımsak, kırmızıbiber, zerdeçal, kiraz, kiwi gibi…) ve bitki çaylarının kullanımının en az 1 hafta öncesinden kesilmesi gelmektedir. Yüz germe ameliyatı öncesi sonlandırılması gereken bir diğer alışkanlık da sigara kullanımıdır. Sigara ameliyatın iyileşme sürecine negatif etki ettiği için en az 3 hafta evvel bırakılmalı, iyileşme sürecinde de uzak durulmalıdır. Yüz germe ameliyatı sonrası saç boyaması 1 ay süreyle sınırlandırılır bu nedenle yüz germe ameliyatı öncesi saçların boyanması önerilir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Fiyat farkına etki eden unsurların başında yapılacak olan ameliyatın kapsamı vardır. Yüz germe ameliyatı fiyatları, ameliyatı yapacak doktor, ameliyatın yapılacağı hastane, hastanede kalış süresi ve hastanenin otelcilik hizmet derecesi gibi unsurlara; il, ilçe, semt gibi detaylara; sadece yüz germe mi yoksa ona eşlik edecek farklı prosedürlerin varlığına göre belirlenir.

5)Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışıktır.Bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı vardır. Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmaktır. Bu kesim favori bölgesinin arkasındaki saçlı deri içerisine ve de kulak arkasındaki saçlı deri içerisine doğru dikilerek devam eder.

Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları ortadan kaldırır.

Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalmaktadır. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez.

Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Yüz Germe Ameliyatı sonrası, dikişlerin gizlendiği alan olan kulak arkasına sıvı toplanmasını önlemek üzere dren konulur. Bu dren 1 gün sonra çıkarılır. Yüz Germe Ameliyatı sonrası, olası şişlik, morluk ve benzeri komplikasyonların en azami şekilde çözümü için buz uygulaması önerilir, buz uygulaması ayrıca iyileşme sürecine katkı sağlar. Kişi 2. gün hastaneden taburcu edilir. Ameliyat sonrası doktor önerisindeki ilaçların düzenli kullanımı önemlidir. Özellikle ilk günlerde başınız daha yukarıda kalacak şekilde uyku pozisyonu benimsemek ve mümkün olduğunca sabit uyumak iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar.  İlk 2 gün kati surette banyo yapılmamalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı sonrası makyaj yaparken, saç tararken hassas ve yumuşak hareket edilmelidir. İlk 6 ay sürecinde mutlaka güneş koruma faktörlü kremler kullanılmalı, buhar banyosu, sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Yüz Germe Ameliyatı sonrası, en az iki hafta seks, yoğun spor aktiviteleri ve fiziki güç gerektirecek her türlü egzersizden, ev işleri gibi ağır faaliyetlerden kaçınılmalı ve mutlaka istirahat edilmelidir. Genellikle 2. haftada işe ve sosyal hayata dönüş yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri

Bu ameliyat sonrasında olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabilir. Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekir.
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardandır. Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, ciddi bir sorun olabilir. Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

Nadiren Görülebilen Komplikasyonlar

 1. Kanama
 2. İz Kalması
 3. Enfeksiyon
 4. Saç Kaybı
 5. Sinirlerde Zedelenme ve Hissizlik

Yüz Germe Operasyonu Sonrasındaki İyileşme Süreci


Yüz germe operasyonlarından sonra iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Operasyonun türü, müdahale edilen bölge de iyileşme sürecini etkilemektedir. Yüz germe ameliyatı sonrası, kişi operasyon günü ve duruma bağlı olarak bir sonraki gün  de hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

 •  Ameliyatın ertesi günü kanama riskinin ortadan kalkması ile beraber yerleştirilen dren çıkarılır.
 • 1. haftanın sonunda yüz ve göz kapaklarındaki dikişler, 10. gün ise saç içindeki metal dikişler alınır.
 • İlk 3 gün baş ve boyun bölgesinde, dikiş bölgelerinde ve dikiş bölgelerine yakın alanlarda ödem oluşabilir ve şişlik gözlemlenebilir. Şişlikler, yüz germe ameliyatını takip eden 3. ve 4. günden itibaren yavaş yavaş azalır, tamamen ortadan kalkması 3 haftayı bulabilir.
 • Yüz Germe Ameliyatı sonrası, bir kaç hafta süresince his kaybı, ilgili bölgede uyuşukluk, şişlik ve cilt renginde değişiklikler gözlemlenebilir etkilerdir, bu etkiler birkaç hafta içinde azalarak yok olur. Kızarıklık ve morluklar genellikle 3. haftada ortadan kalkar.

Diğer Konular

Ameliyatsız Yüz Germe (Gençleştirme)

Adı üzerinde “Ameliyatsız Yüz Germe”, cerrahi olmayan yöntemlerle yüz ve boyun bölgesinde meydana gelen, kırışıklık, sarkma, ve benzeri yaşlanma etkilerini tersine çevirmek için yapılan bir dizi prosedürün genel adıdır. Ameliyatsız Yüz Germe birden çok uygulama ile yapılabilir bir işlemdir. Bu uygulamalar;

 • Dolgu Uygulamaları İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Ultherapy Yöntemi İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Fraksiyonel Radyofrekans İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • VShape İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Yüz Mezoterapisi  İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Clearlift Lazer İle Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Thermage Ameliyatsız Yüz Germe,
 • İple Ameliyatsız Yüz Germe,
 • Fransız Askısı

50’li yaşlara kadar bu tekniklerin her biri ihtiyaç duyulan gençleşmenin sağlanması için tek tek veya kombine yapılabilir tedavi prosedürleridir.

Doğal Yüz Gerdirme ile Kırışıklardan Kurtulma

Erken yaş dönemlerinde kırışıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek kozmetik ve egzersize dayalı uygulamalara ”Doğal yüz gerdirme” denir. Özellikle 20’li yaşların ortası ve 30’lu yaşlarda; yüz yogası, masaj, kolajen ve vitamin destekli cilt bakımı uygulamaları, egzersizler, doğal yüz maskeleri ve benzeri tekniklerle zamanın negatif etkilerini azaltmak mümkündür.

Yüz Germe ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Yüz Germe Ameliyatının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatlarının etkisi kişiden kişiye değişkendir. Öngörülen ortalama etki süresi 10 yıl kabul edilmekte olup, bu süre kişinin genel sağlık durumu, kolajen depoları, sigara kullanıp kullanmadığı, güneşten ne oranda korunduğu gibi bir dizi faktöre göre 15 yıla kadar uzayabileceği gibi kısala da bilir.

İkinci Bir Yüz Germe Ameliyatı Olmak Gerekir mi?

Ameliyatın etki süresi olan 10 yılın dolmasının ardından yeni bir yüz germe ameliyatı planlamak mümkündür. Bu süreçten evvel eğer yapılmış olan ameliyatta herhangi bir komplikasyon oluşmamış ve ameliyatın etkisi beklentiyi karşılar durumda ise ikinci bir yüz germe ameliyatına gerek duyulmamaktadır.

Yüz Germe Ameliyatında Başarı Oranı Nedir?

Yüz germe ameliyatında, ilk ameliyat ile istenilen sonucun alınmasına yönelik başarı oranı yüzde 95 ile oldukça yüksektir. Başarı oranı negatif olan %5’lik dilim ise yapılan 2. operasyon sonrası istenilen sonuca ulaştırılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Sosyal Yaşam Nasıl Olur?

Yüz germe ameliyatı sonrası 1 ay bazı durumlarda 2 aya uzayan iyileşme süreci geçirilir. Bu sürecinin tamamlanmasının ardından, sosyal yaşam, öncesine oranla çok daha hareketlidir. Öncelikle yüzün yorgun ve sarkmış görüntüsünün yarattığı enerji düşüklüğü yüz ile birlikte yukarı taşınır, bu olumlu etki kişinin sosyal hayatının her anına yayılır.

Yüz Gerdirme Operasyonuna İlişkin Resimler

burun-estetigi-1
anayuzgerme3
anayuzgerme5
anayuzgerme7
anayuzgerme9
anayuzgerme11
anayuzgerme13
anayuzgerme15
anayuzgerme17
anayuzgerme19
anayuzgerme21
anayuzgerme2
anayuzgerme4
anayuzgerme6
anayuzgerme14
anayuzgerme16
anayuzgerme18
anayuzgerme20
anayuzgerme8
anayuzgerme10
anayuzgerme12

Diğer Ameliyatlar

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Liposuction

Liposuction

Bacak Germe

Bacak Germe

Popo Protez

Popo Protez

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Yanak ve Kaş Kaldırma

Yanak ve Kaş Kaldırma

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Jinekomasti

Jinekomasti

Çene-Elmacık Kemiği

Çene-Elmacık Kemiği

Yüz Germe

Yüz Germe

Karın Germe

Karın Germe

Kol Germe

Kol Germe

Piezzo Rinoplasti

Piezzo Rinoplasti