Yüz Germe

YÜZ GERME AMELİYATI (Facelift)

Genellikle kırklı yaşların sonlarına doğru  yüz derisi bollaşmaya başlar. Fazla gelen cilt aynı zamanda kırışmaya başlar. Bu operasyonla bu deri fazlasını alınıp cilt gerginleştiririlir. Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılmaktadır, bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılmaktadır.

AMELİYAT:

Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışıktır.Bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı vardır. Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmaktır. Bu kesim favori bölgesinin arkasındaki saçlı deri içerisine ve de kulak arkasındaki saçlı deri içerisine doğru dikilerek devam eder.

Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları ortadan kaldırır.

Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalmaktadır. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez.

Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz.

Mini facelift nedir?

Yapılan kesimler eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa bu isim veriliyor. Avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmaktır.

KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR:

Bu ameliyat genellikle 45 yaş ve üzeri insanların çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabilirler.

Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir.

Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir.

AMELİYAT SONRASI :

Bu ameliyattan sonra yüzünüzde bir miktar şişlik ve belki boynunuzda morluk olacaktır. Bunlar ilk haftada tamamına yakını geçer. Hastanede yatmanız genellikle gerekmez. Ancak ertesi gün tekrar hastaneye gelmeniz gerekecek çünkü drenlerinizin alınması lazımdır. Genellikle 3. günde yıkanabilirsiniz. Birkaç gün sonra yüzünüze makyaj yapabilir, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Kulak önü dikişleriniz beşinci günde, saçlı derinizde ve kulak arkasında kalan dikişleriniz ilk haftanın sonunda alınacaktır.

KOMPLİKASYONLAR:

Bu ameliyat sonrasında olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabilir. Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekir.

Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardandır. Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, ciddi bir sorun olabilir. Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

AMELİYATIN ÖZETİ:

Anestezi şekli: Lokal ya da genel anestezi.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 3–6 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: 2-3 gün hafif ağrı. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede.

Pansuman: 2 .gün. Drenler ertesi gün alınıyor.

Dikişler: 5.-7.gün

Ne zaman işe dönülebilir: 7 gün

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir.

Son şekil: 8-12 ay

burun-estetigi-1
anayuzgerme3
anayuzgerme5
anayuzgerme7
anayuzgerme9
anayuzgerme11
anayuzgerme13
anayuzgerme15
anayuzgerme17
anayuzgerme19
anayuzgerme21
anayuzgerme2
anayuzgerme4
anayuzgerme6
anayuzgerme8
anayuzgerme10
anayuzgerme12
anayuzgerme14
anayuzgerme16
anayuzgerme18
anayuzgerme20