Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI (Reduction Mammaplasty)

Meme Küçültme Ameliyatı estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının  tek farkı bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri de alınarak yapılmasıdır.

GÖĞÜS ESTETİĞİ VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizgisi seviyesine kadar inmiş ise HAFİF, bu çizginin altında ise İLERİ derecede meme sarkıklığınız var denebilir.

Aşırı büyük göğüsler, bel ağrılarına ve omurga problemlerine sebep olabilirler. Büyük göğüslerin altında pişikler oluşabilir, hatta bu pişikler bazen açık yaralara dönüşebilir. Aşırı büyük göğüslerin neden olduğu psikolojik sorunlarda hep göz ardı edilmektedir.

GÖĞÜSLER NEDEN SARKAR?

Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha meyilli olur. Ayrıca yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

AMELİYAT,KESİKLER VE İZLER

Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek mümkündür. Henüz iz bırakmadan meme dikleştirebilecek bir ameliyat tekniği bilinmemektedir. Kullanılan teknikler meme ucunun deri ile birleştiği bütün çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakırlar. Bu iz alttaki katlantı çizgisinde devam eder. Genellikle meme ne kadar sarkıksa bırakılan izlerin o kadar uzun olacağını kabul edebiliriz.

KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR

Göğüslerinizdeki sarkıklık orta derecede ise, ve izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız bu ameliyat sizin için uygun değildir. Ama göğüs sarkıklığınız aşırı ise  ve hiç bir şey bundan daha kötü olamaz diyorsanız bu ameliyat size uygundur. Ameliyat sonunda dik ve istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.

KOMPLİKASYONLAR

Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır.Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı neredeyse yoktur. Kanama memenin bir kenarında kan birikmesi (hematom) şeklinde olabilir. Ameliyattan sonraki beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Bu tip komplikasyonların ihtimali oldukça düşüktür. Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda gözükür. Özellikle çok büyük memelerin küçültüldüğü ameliyatlarda bu risk daha artar. Deri siyah renkli sert bir şekil alır ve uzun süre pansuman yapılması gerekebilir.

Ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

ESTETİK SORUNLAR

Asimetri bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasındadır. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyatın sonucunda meme şeklinizi hiç beğenmeme ihtimalide vardır.

AMELİYAT SONRASI

Ağrılı bir ameliyat değildir. Genellikle hastalar aynı gün taburcu olabilir  ve 3–4 gün sonra işlerine dönebilirler.İlk gece nispeten sıkıntılı geçebilir. Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olur. Bu ameliyat sonucunda ciddi morarmalar ve şişlikler beklenmemektedir.

Bu ameliyat için bir haftanızı ayırmak en doğrusu olacaktır. Bir haftanın sonunda neredeyse normale dönmüş olursunuz

AMELİYATIN ÖZETİ

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastanede ve ameliyathanede.

Ameliyat süresi: 2 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Özellikle ilk bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 5-10 gün arasında, orta derecede.

Dren: Düşük bir ihtimalle drenler kullanmak gerekir. Drenler ertesi gün alınır.

Pansuman: 3-4 günde tamamen çıkarılıyor.

Sütyen: 4 hafta yumuşak sporcu sütyeni kullanmak gerekiyor.

Dikişler: 10. gün civarında alınıyor.

Ne zaman işe dönülebilir: 3-7 gün.

Araba kullanmak: 7 gün sonra

Günlük hayata dönüş: Ameliyattan sonraki bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Bu memenin üzerinde bulunduğu göğüs kaslarının hareketleri ile oluşan ağrıdır. İlk bir kaç hafta ağırlık kaldıramaz, eğer küçük çocuğunuz yada bebeğiniz varsa onları kucağınıza ancak otururken alabilirsiniz.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3-4 hafta sonra koşuya başlanabilir. Kolların kullanıldığı sporlara 4-5 hafta sonra başlanabilir.

Son şekil: 6. ay civarında.

anamemekucultme1
anamemekucultme3
anamemekucultme5
anamemekucultme7
anamemekucultme9
anamemekucultme2
anamemekucultme4
anamemekucultme6
anamemekucultme8

Diğer Ameliyatlar

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Liposuction

Liposuction

Bacak Germe

Bacak Germe

Popo Protez

Popo Protez

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Yanak ve Kaş Kaldırma

Yanak ve Kaş Kaldırma

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Jinekomasti

Jinekomasti

Çene-Elmacık Kemiği

Çene-Elmacık Kemiği

Yüz Germe

Yüz Germe

Karın Germe

Karın Germe

Kol Germe

Kol Germe

Piezzo Rinoplasti

Piezzo Rinoplasti