SAÇ EKİMİ

Saç ekim cerrahisi ilk defa 1959 yılında dermatolog Dr. Norman Orentreich tarafından yapılmıştır. Saç dökülmesine dirençli ense bölgesinden sac köklerinin alınarak açık veya saçların seyreldiği bölgelere sac nakil işlemini gerçekleştirmiştir. Sac dökülmesine dirençli bölge tanımı “donor dominance,” saç ekiminin temelini oluşturmuştur.

Saç ekiminde kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation)  tekniklerinin her ikisi de lokal anestezi altında uygulanabilen uygun adaylarda doğal sonuçlar oluşturabilen yöntemlerdir. Saç ekimi işlemi binlerce sac kökünün 5-8 saat süre ile hastanın oldukça rahat olduğu bir ortamda yapılmaktadır.


FUT (Follicular Unit Transplantation) ŞERİT YÖNTEMİ

Diğer adıyla bant veya şerit yöntemiyle yapılan saç ekiminde saç kökleri her iki kulak çizgisinin altında kalan dökülmeye karşı dirençli kısımdan alınıp estetik bir dikişle kapatılır. Üzeri saçla örtülen bu ince estetik iz görünmez. Enseden alınan saç şeridi teker teker Folliküler ünitelere ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç adaları saç nakil edilene kadar özel bir sıvının içinde bekletilir.

Saçların ekileceği bölge ince kanallar açılarak hazırlanır. Saç ekimi yapılacak bölgede saç varsa bunların traşlanmasına ihtiyaç yoktur. Saç ekiminin doğal olması için diğer bir kritik aşama köklerin yerleştirilmesi için açılacak kanalların derinliğinin ve açısının doğru tespit edilmesidir.

Saç ekimi için alıcı bölge hazırlandıktan sonra 1-4 arası saç kılı içeren saç demetleri kanalların içine dikkatlice yerleştirilir. Her bir saç demeti içerdiği saç kılı sayısına göre özel olarak dağıtılmalıdır ki doğal bir sonuç elde edilebilsin.


FUE (Follicular Unit Extraction) NAKİL YÖNTEMİ

Diğer adıyla nakil yöntemiyle saç ekimi doğrusal bir kesi yapılmadan saç demetlerinin teker teker alınması işlemidir. Saçlı derinin üzerinden 1mm ve daha küçük çaplı aletlerle saç demetlerinin yuvarlak kesitlerle alınmasıdır. Saçların ekilmesi FUT yöntemiyle aynıdır.

FUE çizgisel bir iz bırakmadığından çok kısa saç modellerini tercih edenler için uygun bir metottur. Bu yöntem daha önce yapılmış kötü saç ekimlerinin düzeltilmesinde kullanılabilir.

Her iki yöntemde de ilk hafta için Saç ekimi yapılan bölge dışarıdan fark edilir durumdadır. İlk hafta için dışarı çıkarken bu bölgeyi şapka ile örtebilirsiniz. Saç ekimi yaptırmış erkek ve kadınlar nakil den sonraki gün, günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Sadece sigara, ağır egzersiz ve alkolden kaçınmaları yetecektir

YÖNTEM KARŞILAŞTIRMASI

 

FUT

FUE

Saç köklerinin alındığı bölge

Sadece ense

Ense,kulak üstleri ve vücut kılları

Uygulama öncesi saçları kısaltma

Yok

Var

Dikiş atma

Var

Yok

Bir seansta ekilebilen greft sayısı

2.000-2.500

3.000-3.500

Maliyet

Ekonomik

Orta