CO2 FRAKSİYONEL LAZER TEDAVİLERİ


SİVİLCE İZLERİ

Sivilce izleri sivilce geçiren birçok ergende sivilceler iyileştikten sonra görülen izlerdir. Sivilce izleri; sivilce lekeleri, sivilce skarı, çökme şeklindeki sivilce izi veya yüzeyden kabarık sivilce izleri şeklinde gözlenmektedir.Sivilce izlerinin tedavisi zordur. Bu amaçla birçok ilaç ve cerrahi yöntem denenmiştir. Fakat tedaviler istenen düzeyde başarılı olamamıştır. Sivilce izlerinin tedavisinin zor olmasının temel nedeni iz dokularının biyolojik yapısıdır. Cilt izlerinin temel yapısını sert ve fibröz dokular oluşturur. Bu dokulara ilaçla ulaşmak güçtür. Cerrahi tedaviler ise kısıtlıdır. Bu nedenle tedavideki başarı sınırlı kalmıştır. Asıl amaç bu sert ve zor etki edilen dokuyu eritip yerine yeni doku oluşturmaya çalışmaktır.

Yeni CO2 fraksiyonel lazer teknolojisi sivilce izlerini eriterek yeni doku oluşumu için cildi uyarma esasına dayanır. Lazerler tek bir dalga boyunda ışık demetleri içerirler. Lazer başlığından çıkan atışlar başlığın çapı kadar alandaki tüm deriyi etkiler. Karbondioksit Fraksiyonel lazerleri başlığı ise bir elek gibi ışınları süzerek gönderir. Delikli bir elekten suyu geçirdiğinizi düşünün aşağı inen su kolonları gibi fraksiyonel lazer başlığından da mikro çaplı ışınlar süzülür. Böylece bazı deri alanları etkilenirken hemen yandaki alan sağlam kalır. Etkilenen deri alanı eritilir yandaki deri alanı ise eritilmiş deri alanını tamir eder. Genellikle 2-6 seans uygulanır.


CİLT GENÇLEŞTİRME

Cildimizin yaşlanmasına güneş, rüzgâr, ısı, nem, kimyasallar gibi dış etkenler sebep olmaktadır. Bu dış etkenlere karşı cilt dokumuz kendini sürekli yeniler. Yaşlanma ile birlikte cildin onarım mekanizmaları tüm organlarda olduğu gibi yavaşlar. Bu nedenle yaşlanma ile birlikte başta güneş lekeleri olmak üzere kırışıklıklar, cilt lekeleri, deride yüzeysel tabakada incelme gözlenir. İncelmeye bağlı olarak kılcal damarlar ciltte görünür hale gelir.

Cilt gençleştirme tedavilerinde temel olay cildin onarım ve tamir mekanizmalarını hareketlendirmektir. Cildi yenilemek ve bu hareketliliği sağlamak için birçok ilaç, krem, jel, kozmetik ürün üretilmiştir ve denenmiştir. Bir ölçüde başarı sağlayanlarda vardır.

Fraksiyonel lazerler cilt gençleştirme için kullanılan en radikal bir çözümdür. Fraksiyonel lazerler uygulanan cilt alanında küçük milimetrik delikler açarak bu alandaki dokuyu eritir. Nekroze olan bu cilt alanı milimetrik genişlik ve derinliktedir. Etkilenen alanı yan taraftaki sağlam cilt yeni doku oluşturarak örter. Yeni oluşan doku yeni kolajen ve yeni bağ dokusu elemanları içerir. Yeni kolajen eski kolajen dokudan daha genç ve daha düzgün formdadır. Üstelik sentetik değil vücudun ürettiği doğal kolajendir. Bu nedenle bir reaksiyona da neden olmaz.Yeni oluşan doku elemanları cildi daha genç, daha parlak, daha pürüzsüz ve daha elastik yapar. Kırışıklıklar azalır. Ciltteki gözenekler sıkılaşır. Cildin yağ ve nem oranı daha dengeli hale gelir.

Fraksiyonel lazerler uygulandıktan sonra cildin pigment dağılımı da düzelir ve lekeler azalır. Cildin kalınlığı normale döner ve kılcallar daha az görünür hale gelir.

Fraksiyonel lazerlerle cilt gençleştirme 4-6 seans uygulanmaktadır.


CİLT ÇATLAKLARI TEDAVİSİ

Yeni fraksiyonel lazerler özellikle yeni oluşmuş cilt çatlaklarının tedavisinde son derece etkili yeni bir tedavi alternatifidir. Karbondioksit fraksiyonel lazer cilt çatlaklarının tedavisinde ayda 1 kere uygulanır. Cilt çatlağının yeri ve genişliğine göre birde çatlak oluşum sürecine göre seans sayısı ihtiyaca göre belirlenmektedir.

Cilt çatlakları gebelik, ergenlik ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı ciltte oluşan izlerdir. Bu izler genelde atrofik skar adı verilen yüzeyden çökük izlerdir. Yeni oluştuklarında renkleri mor, kırmızıya yakın gözlenir. Eskidikçe renkleri açılarak gri kurşuni bir renk alır. Cilt çatlakları genelde karın, kalça, basen, sırt bölgesinde ve kadında gözlenir. Cilt çatlaklarının daha çok kadınlarda gözlenmesi hormonsal nedenlerinde etkili olduğunu düşündürmektedir.

Çatlak dokusu incelendiğinde bağ doku elemanları dediğimiz, dokuları sıkı tutan ve canlılık veren doku elemanlarının azalmış ve esnek yapısını kaybetmiş olduğunu gözleriz. Bu eskime ve gevşemeyi gidermek için dokudaki bağ doku elemanlarını tekrar oluşturmak gerekir. Böylece deri daha sıkı ve canlı gözlenip çatlaklar azalır.

Fraksiyonel lazerler uygulandıkları alana da yeni doku oluşumunu tetikleyerek etki ederler. Oluşan yeni bağ doku bu alanı yavaş yavaş çatlak alanını doldurarak cildin yenilenmesine ve çatlak görünümünün azalmasına neden olur.Cilt çatlaklarında fraksiyonel lazerler çatlak alanının tümüne işlem uygulanarak yapılmaktadır.


AMELİYAT İZLERİ TEDAVİSİ

Ameliyat izi birçok ameliyat sonrası gözlenebilir. Cildin yapısı ve ameliyattaki kullanılan materyallere gösterilen reaksiyon iz oluşumunda önemli etkenlerdendir. Ameliyat izi oluşumunda önemli bir etkende ameliyat yarasının iltihaplanmasıdır. İltihaplanmış yaralar daha geç iyileşir ve önemli ölçüde iz bırakabilirler.

Ameliyat izleri daha çok yüzeyden kabarık dokular şeklindedir. Bazen sedefli gri ve yüzeyden çökme tarzında izlerde oluşabilir. Tüm bu izlere skar adı verilmektedir. Skarlar aşırı reaksiyonla iyileşmiş yara dokularıdır. Bu dokular oldukça serttir. Fibröz bağ doku elemanlarından zengin olduklarından tedavileri de zor olmaktadır.

Bu izlerin içine ilaçların etki etmesi zordur. Bu nedenle denenen krem ve jel türü maddelerin başarı oranları düşüktür. Büyük ameliyat izlerinde cerrahi yöntemler denenmektedir. Bir orana kadar başarılı olmaktadırlar. Fakat bazen yapılan ikinci cerrahide iz bırakmaktadır. Cildin yapısı bu anlamda önem kazanır.

Sezaryen ameliyatları sık yapılan ameliyatlardır. Bu nedenle kadınlarda en çok sezaryen ameliyatı izine rastlanır. Bir diğer sık karşılaşılan izde tiroid ameliyatına bağlı boyun izleridir. Bu izlerde tedavi edilmesi istenen izlerdendir.
Fraksiyonel lazer tedavileri son yıllarda ameliyat izi tedavilerinde başarıyla kullanılmaktadır. Ameliyat izlerindeki kötü iyileşmiş dokuya uygulanır. Ameliyat izinin bir kısmında nekroz yani erimeye neden olur. Erime sonrası yan tarafta etkilenmemiş normal cilt dokusu tarafından etkilenen alanın üzeri örtülür. İyileşme süresi kısadır. Yaklaşık2 hafta sürer. Ayda bir kez lazer seansı uygulanarak cildin kendini toparlaması beklenir. Ameliyat izlerinde lazer tedavilerinin başarı oranı kişinin cilt yapısı, ameliyat izinin büyüklük ve genişliğine bağlıdır.

YARA İZLERİ TEDAVİSİ

Her türlü yaralanma ciltte çeşitli derecede ize neden olmaktadır. İzlerin tedavisi zordur. Bazen ömür boyu bu izlerle yaşamak zorunda kalırız.Fraksiyonel karbondioksit lazerler tedavisi ile izleri kısmen veya tamamen iyileştirmek mümkündür.
Yara iyileşmesini geciktiren en önemli unsurlardan biride yaranın iltihaplanmasıdır. Yani enfeksiyon kapmasıdır. İltihaplanmış yaralar daha fazla cilt reaksiyonuna neden olurlar. Aşırı cilt reaksiyonu aşırı ize neden olur. Gerekli temizliğin ve antiseptiklerin kullanımı, yani yaranın temiz ve mikropsuz tutulması, yaranın bakımının düzgün yapılması, yara iyileşmesini hızlandırır. Ciltte daha az iz kalır.

Tedavide kullanılan lazer sistemi iz bölgesindeki dokuyu her seansta yavaş yavaş eriterek yaranın hemen yanındaki yeni ve sorunsuz cilt dokusunun burayı tamir etmesini sağlar. İz her seansta küçülerek en azından kozmetik olarak rahatlatan bir hale gelir. Küçük izler tamamen kaybolabilir. İz tedavilerinde bu lazerler minumum yan etkiyle hızlı iyileşme periyodu nedeniyle dünyada çok tercih edilen bir sistem olmuştur.